Ziar Baricada
Baricada - Twitter
Baricada - Facebook
Baricada - Yahoo Messenger
CHAT - Baricada TV
 
Duminica, 16 Februarie, 2025
Baricada TV
Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

Gheorghe Falcă se va implica în organizarea unui miting anti-căsătorii gay

Categorie stire CANCAN | Autor stire Alecu | Data publicare Joi, 20 Iunie, 2013 | Nr. accesari stire 1078 ori | Comentarii stire 0 comentarii

Gheorghe Falcă se va implica în organizarea unui miting anti-căsătorii gay

Gheorghe Falca, primarul Aradului, a starnit controverse dupa ce a declarat ca se implica in organizarea unui miting impotriva casatoriilor intre persoane de acelasi sex.

Pentru manifestatie, finul presedintelui Basescu a anuntat ca va pregati o intalnire cu preotii si pastorii bisericilor din oras, conform Adevarul.

Potrivit lui Falca, mitingul trebuie sa fie un mesaj catre parlamentari, pentru ca acestia sa cunoasca si sa tina cont de pozitia crestina a Aradului in privinta controversatei dezbateri privind acceptarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex.

"Saptamana viitoare, va fi o intalnire cu preoti, pastori, pentru a se pregati un miting in Arad. E bine si mi se pare normal ca parlamentarii sa cunoasca pozitia comunitatii. Trebuie sa evita aparitia unor miscari de strada ca in Franta, dupa legiferarea casatoriei intre persoanele de acelasi sex. E bine ca alesii sa cunoasca o anumita pozitie a oamenilor, inainte sa ia o decizie", a explicat democrat-liberalul.

El a subliniat ca doreste o definire clara in ceea ce priveste casatoria.

"Aceasta mare dezbatere a casatoriilor intre persoane de acelasi sex a ajuns la noi dupa fenomenul din Franta. Si a ajuns si prin interpretarea si dorinta unui deputat, domnul Remus Cernea. Eu sunt pentru definire, daca nu in Constitutie, ci mai degraba intr-o lege. Daca astazi doreste cineva casatoria intre barbat si barbat, poate maine doreste un barbat cu doua femei. Cred ca ar trebui sa ne oprim acolo suntem", a adaugat Falca, precizand ca tara noastra are valori crestin ortodoxe foarte puternice.




share - facebook    share - twitter
Nu sunt comentarii.
EUROSILVER ARAD
Arhiva Video - Baricada TV
Program Baricada TV
  ORA PROGRAM - DUMINICA
  05:00 Baricadaţi în voie bună
  06:00 La graniţele cunoaşterii
  07:00 Desene animate
ACUMA LA TV 09:00 Pâine şi Circ
  10:00 Magic Summer
  12:00 Baricadaţi în voie bună
  13:00 Magie pe Baricadă
  14:00 Vitralii
  15:30 La graniţele cunoaşterii
  16:30 Retro Zone
  18:30 Vinovaţii fără vină
  19:30 Ţinta noastră: Sănătatea
  20:30 Film artistic
  22:30 Film documentar
  23:30 Film artistic
  01:30 Magic Summer
  03:30 Film artistic
COZACONE
  oferit de: curs-valutar-bnr.ro
HOROSCOP
Berbec Taur Gemeni Rac
Leu Fecioara Balanta Scorpion
Sagetator Capricorn Varsator Pesti
Înţeleptarea României
Înţeleptarea României
Ghilea Show
Ghilea Show
PARTENERI
ARQ.RO - Stiri, Arad, Politica, Sport, Timp Liber ...
AMOSNEWS - Agentie independenta de presa

Acest site foloseste cookies pentru a imbunatati experienta ta de navigare. Pentru mai multe detalii referitoare la cum folosim datele tale si la drepturile tale te invitam sa citesti: Politica de cookies sau/si Politica datelor confidentiale si dorim sa confirmi acordul tau.

Accepta