Ziar Baricada
Baricada - Twitter
Baricada - Facebook
Baricada - Yahoo Messenger
CHAT - Baricada TV
 
Sambata, 18 Ianuarie, 2025
Baricada TV
Ziarul Baricada
Baricada FM
DETALII STIRE:

Tăriceanu despre PNL: Ceea ce nu au reușit securiștii și comuniștii a reușit o mână de oameni

Categorie stire Politic | Autor stire Alecu | Data publicare Luni, 04 August, 2014 | Nr. accesari stire 1012 ori | Comentarii stire 0 comentarii

Tăriceanu despre PNL: Ceea ce nu au reușit securiștii și comuniștii a reușit o mână de oameni

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, sâmbătă, la Congresul Partidului Liberal Reformator, că actuala conducere a PNL a trădat votul românilor din 2012 și că e mâhnit de situația în care a ajuns astăzi Partidul Național Liberal.

"Ceea ce nu au reușit securiștii și comuniștii a reușit o mână de oameni. (..) Sunt mâhnit pentru PNL", a spus Tăriceanu, în discursul său în fața Congresului PLR, în calitate de candidat la președinția acestei noi formațiuni politice.

Șeful Senatului s-a declarat însă "extrem de bucuros" de faptul că proiectul politic pe care l-a gândit în urmă cu cinci luni a început să prindă contur.

"În față avem un drum dificil și capitalul de speranță pus în noi trebuie rapid să se materializeze", le-a mai spus Tăriceanu delegaților la Congres.

El a criticat, totodată, legea partidelor politice, pe care a etichetat-o drept "cea mai complicată și prohibitivă lege", precum și "expansiunea instituțiilor statului asupra cetățeanului".

Cât privește rolul statului, Călin Popescu Tăriceanu a spus că acesta trebuie să-și protejeze cetățenii, dar nu "să le dea de mâncare".

"Din acest punct de vedere, este esențială o morală a instituțiilor statului. Trebuie să înțelegem că munca este cea care asigură bunăstarea. Nu statul, nu prim-ministrul, nu președintele, nu primarul, ci numai munca. Nu vom putea merge mai departe în politica românească dacă nu ne vom întoarce cu fața, în mod cinstit, către muncă", a spus Tăriceanu.

Tăriceanu a mai afirmat că România trebuie să ajungă cea de-a șaptea putere economică a Europei și acest lucru se va întâmpla când românii vor fi în primele șapte locuri la nivelul calității vieții în Europa.

Pe de altă parte, Tăriceanu a criticat guvernarea care a venit din 2009. "Domnul Boc ne-a spus că a venit criza. A fost întâi criza economică și apoi a fost cealaltă dată de binomul groazei, Băsescu și PDL. Prima criză, fără îndoială nu cred că putea fi evitată, dar a doua, în mod cert, putea să fie evitată", a mai susținut acesta.



share - facebook    share - twitter
Nu sunt comentarii.
EUROSILVER ARAD
Arhiva Video - Baricada TV
Program Baricada TV
  ORA PROGRAM - SAMBATA
  06:00 Baricada Music
  07:00 Baricadaţi în voie bună
  08:30 Desene animate
  10:00 Documentar
  11:00 Sufulcă-ţi zilele
  11:30 Fără pleoape la urechi
  12:30 Ţinta noastră: Sănătatea
  13:30 Magic Summer
  15:30 La graniţele cunoaşterii
  16:30 Documentar
  17:30 Baricada Music
  18:00 Aradul de 5 stele
  19:00 Magie pe Baricadă cu Cătălin Pintea
  19:30 Film Artistic
ACUMA LA TV 21:30 Vinovaţii fără vină
  22:30 Film documentar
  23:30 Baricadaţi în voie bună
  02:30 Vinovaţii fără vină
  03:30 Film documentar
  04:30 Baricada Music
COZACONE
  oferit de: curs-valutar-bnr.ro
HOROSCOP
Berbec Taur Gemeni Rac
Leu Fecioara Balanta Scorpion
Sagetator Capricorn Varsator Pesti
Înţeleptarea României
Înţeleptarea României
Ghilea Show
Ghilea Show
PARTENERI
ARQ.RO - Stiri, Arad, Politica, Sport, Timp Liber ...
AMOSNEWS - Agentie independenta de presa

Acest site foloseste cookies pentru a imbunatati experienta ta de navigare. Pentru mai multe detalii referitoare la cum folosim datele tale si la drepturile tale te invitam sa citesti: Politica de cookies sau/si Politica datelor confidentiale si dorim sa confirmi acordul tau.

Accepta