Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa:
Grupa A:
Serbia - Macedonia 5-1 (Tosici '16, Basta '19, Kolarov '38 (pen.), Tadici '54, Scepovici '73 / Jahovik '83)
Belgia - Ţara Galilor 1-1 (De Bruyne '64 / Ramsey '88)
Scoţia - Croaţia 2-0 (Snodgrass '28, Naismith '73)
Clasament final: 1. Belgia 26 puncte (calificată), 2. Croaţia 17 (baraj), 3. Serbia 14, 4. Scoţia 11, 5. Ţara Galilor 10, 6. Macedonia 7
Grupa B:
Bulgaria - Cehia 0-1 (Dockal '52)
Danemarca - Malta 6-0 (Rasmussen '8, '74, Agger '11 (pen), '39 (pen), Bjelland '28, Nielsen '84)
Italia - Armenia 2-2 (Florenzi '24, Balotelli '76 / Movsisian '5, Mkhitarian '70)
Clasament final: 1. Italia 22 puncte (calificată), 2. Danemarca 16, 3. Cehia 15, 4. Bulgaria 13, 5. Armenia 13, 6. Malta 3
Grupa C:
Suedia - Germania 3-5 (Hysen '6, '69, Kacaniklici '42 / Ozil '45, Gotze '53, Schurrle '57, '66, '76)
Insulele Feroe - Austria 0-3 (Ivanschitz '17, Prodl '64, Alaba '67 (pen))
Irlanda - Kazahstan 3-1 (Keane '17 (pen), O'Shea '26, Şomko '78 (aut) / Şomko '13)
Clasament final: 1. Germania 28 puncte (calificată), 2. Suedia 20 (baraj), 3. Austria 17, 4. Irlanda 14, 5. Kazahstan 5, 6. Insulele Feroe 1
Grupa D:
România - Estonia 2-0 (Marica '30 (pen), '81)
Turcia - Olanda 0-2 (Robben '8, Sneijder '47)
Ungaria - Andorra 2-0 (Nikolics '51, '76)
Clasament final: 1. Olanda 28 puncte (calificată), 2. România 19 (baraj), 3. Ungaria 17, 4. Turcia 16, 5. Estonia 7, 6. Andorra 0
Grupa E:
Cipru - Albania 0-0
Norvegia - Islanda 1-1 (Braaten '30 / Sigthorsson '12)
Elveţia - Slovenia 1-0 (Xhaka '74)
Clasament final: 1. Elveţia 24 puncte (calificată), 2. Islanda 17 (baraj), 3. Slovenia 15, 4. Norvegia 12, 5. Albania 11, 6. Cipru 5
Grupa F:
Azerbaidjan - Rusia 1-1 (Javadov '90 / Şirokov '16)
Portugalia - Luxemburg 3-0 (Varela '30, Nani '37, Postiga '79)
Israel - Irlanda de Nord 1-1 (Basat '43 / Davis '72)
Clasament final: 1. Rusia 22 puncte (calificată), 2. Portugalia 21 (baraj), 3. Israel 14, 4. Azerbaidjan 9, 5. Irlanda de Nord 7, 6. Luxemburg 6
Grupa G:
Grecia - Liechtenstein 2-0 (Salpingidis '7, Karagounis '81)
Lituania - Bosnia Herţegovina 0-1 (Ibisevici '68)
Letonia - Slovacia 2-2 (Sabala '47, Rode '90+2 / Jakubko '9, Salata '16)
Clasament final: 1. Bosnia-Herţegovina 25 puncte (calificată), 2. Grecia 25 (baraj), 3. Slovacia 13, 4. Lituania 11, 5. Letonia 8, 6. Liechtenstein 2
Grupa H:
Muntenegru - Moldova 2-5 (Jovetici '55 (pen), '90+1 / Antoniuc '28, '89, Armaş '62, Sidorenco '64, Ioniţă '73)
San Marino - Ucraina 0-8 (Selezniov '13 (pen), '19, Devici '15, '51, '58 (pen), Iarmolenko '55, Bezus '66, Mandziuk '90)
Anglia - Polonia 2-0 (Rooney '41, Gerrard '88)
Clasament final: 1. Anglia 22 puncte (calificată), 2. Ucraina 21 (baraj), 3. Muntenegru 15, 4. Polonia 13, 5. Moldova 11, 6. San Marino 0
Grupa I:
Franţa - Finlanda 3-0 (Ribery '8, Toivio '76 (aut), Benzema '87)
Spania - Georgia 2-0 (Negredo '26, Mata '61)
Clasament final: 1. Spania 20 puncte (calificată), 2. Franţa 17 (baraj), 3. Finlanda 9, 4. Georgia 5, 5. Belarus 4.
Adrian Creţa